Kaspar Hauser G.W. - zarys wydarzenia i teksty


Grupa Kaspar Hauser G.W. powstała formalnie 31.12.1983r. w domu Pawła (gitara), w Puszczykowie, w obecności Dyzia (gitara) i mojej (głos, teksty). W trio brzdąkaliśmy improwizowane protest-songi, przyjmując pierwotnie nazwę Papier Toaletowy.
Po feriach zimowych do grupy dołączyli: Rolek (starszy brat Dyzia, gitara basowa) i Rafał (perkusja), a nazwa została zmieniona na Nowa Radość. Próby odbywały się w Przedszkolu w Mosinie.
Po paru miesiącach przenieśliśmy się do Mosińskiego Domu Kultury. Wiosna 1985 roku przyniosła trzy koncerty (liceum nr 2, Rynek w  Mosinie, liceum nr 10), a po maturze grupa lekko się zawiesiła.
Do prób wróciliśmy jesienią, już w garażu przydomowym Dyzia i Rolka. Przy okazji, po raz kolejny, zmianie uległa nazwa – tym razem  na Kaspar Hauser (po pewnym czasie dodaliśmy człon G.W., co było skrótem epitetu, jakim obdarzył nas nasz przyjaciel Borys: „Kaspar Hauser Gówno Wielkie”).
Ostatni koncert grupy miał miejsce we wrześniu kolejnego roku w Kinie Wczasowicz w Puszczykowie (grupa funkcjonowała już wtedy w składzie czteroosobowym, bez Pawła). Grupa formalnie rozwiązała się 31.12.1986r. na Sylwestrowym, zamkniętym mikrokoncercie w garażu w Puszczykowie.

Kaspar Hauser G.W. grał muzykę post-punkową, zwaną także nowofalową. Rozpoczynał od kalkowania dokonań zimnofalowego Joy Division, a kończył na dynamicznej nowej fali, bliższej estetyce takich grup jak np. Bauhans (słynne granie na dwóch strunach, zaprogowo, skalkowane z „Bela Lugosi Is Dead, wspomnianej grupy).

Z wielu rejestracji garażowych i niewielu okazji koncertowych udało się udziergać 65 minutową płytę, która w roku 1996 została lekko „podprodukowana” w studiu radiowym (innym słowy – udało się trochę odszumić nagrania kasetowe). Płyta nosi tytuł Kaspar Hauser G.W. Największe Przeboje (1984-86) i jest dostępna w wersji cyfrowej. Jeśli zdołam ją umieścić w sieci, niezwłocznie dołączę stosowny link.
Na Wschodzie Bez Zmian

Na wschodzie bez zmian,
Czerwone maki, Kabul i czołgi,

Milczą kroniki, słów usta pragną,
Idzie Wernyhora, to cud ostatni

Na wschodzie bez zmian
Na wschodzie bez zmian
Na wschodzie bez zmian
Bez zmian
Bez zmian
Bez zmian


Apostołowie Czterdzieści i Cztery

Apostołowie nowych myśli,
Apostołowie nowych czasów,
(>>>)
Człowiek masa, masa człowiek
Człowiek masa, masa człowiek


Proletariusze

Proletariusze, Proletariusze, Proletariusze!

Wszystkich krajów łączcie się
Wszystkich Krajów – powstańcie!

Sąd idzie!


Tutaj Wojna Trwa

Tutaj wojna trwa,
Na miecze, strzelby,
Tutaj wojna trawa
Na pały, krzyki

(>>>>)


(pozostałe teksty wkrótce)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz